Het bekende Padoek en afzelia staat sinds 23 februari 2023 op de CITES II lijst. Meer dan twee jaar nadat Padoek en Afzelia op de CITES II lijst gezet werden, geraakt de aanvoerlijn nog steeds amper of zelfs niet opgestart. De beschikbaarheid op de Europese markt daalt zienderogen.

Het bekende Padoek en afzelia staat sinds 23 februari 2023 op de CITES II lijst.

Dit wil zeggen dat ze niet bedreigd, maar wel beschermd zijn en dus strikter gereguleerd worden.
Zo worden er bijvoorbeeld quota's gegeven voor het oogsten van hout, dit aan de hand van studies over de beschikbaarheid, aangroei etc.
Er moet een exportdocument aangevraagd worden bij het land van oorsprong en ook hier moet een goedkeuring komen om te importeren.
Een bijzonder nobele werking waarbij veelgebruikte en/of minder beschikbare houtsoorten sterk gemonitord worden.

Meer dan twee jaar nadat Padoek en Afzelia op de CITES II lijst gezet werden, geraakt de aanvoerlijn vanwege allerlei redenen nog steeds amper of zelfs niet opgestart.
Er komt ondertussen al lange tijd bijna geen padoek of afzelia meer op de Europese markt.
Waar de voorraden vroeger heel hoog waren, drogen deze momenteel volledig op.
Padoek en afzelia worden nu heel schaars.

Ik moet u niet uitleggen wat een schaarste doet met de houtprijzen.
We kijken enkele jaren terug naar de COVID tijd, toen was hadden we een extreme vraag tegenover een normaal aanbod.
Momenteel kijken we naar een normale vraag en een bijzonder klein aanbod.
In beide gevallen is het spanningsveld helaas identiek.

De oplossing voor bovenstaand probleem ligt gedeeltelijk in het gebruik van Lesser Known Timber Species (LKTS).

Padoek en Afzelia staan al vele decennia bekend als uitmuntende 'allrounders' in de houtwereld.
Ze behoren tot het groepje 'edele houtsoorten' waarmee weinig technische fouten mogelijk zijn.
Waar we de edele houtsoorten voor elke toepassing gebruikten, zullen we weer moeten evolueren naar de juiste toepassing voor de juiste houtsoort.
Als je de LKTS correct wil gebruiken, hangt dit samen met een doorgedreven houtkennis.

Waar de schaarste in deze 'allrounders' een mooie kans is voor Lesser Known Timber Species, moeten we deze ook echt nemen.
Bijzonder veel gemeenschappen halen een groot deel van hun inkomsten uit het duurzaam beheren en oogsten van hout voor internationale handel.
Het is niet ondenkbaar dat meerdere zagerijen en daarbij horende gemeenschappen het financieel moeilijk(er) krijgen.
Een omschakeling naar composieten of andere producten zal het duurzaam beheer van de bossen en welvaart/welzijn van de gemeenschappen zeker niet verbeteren.

Lesser Known Timber Species zijn doorgaans bijzonder goed in prijs én kwaliteit.
Ze vergen echter de nodige kennis om goed toegepast te worden.